banner-behzisti
شنبه 3 فروردين 1398   17:55:20
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/10/13 پنجشنبه

برگزاری شورای اداری استان البرز با حضور دکتر ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز : روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۰ در جلسه شورای اداری استانداری البرز که با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده و جمعی از مسئولین و مدیران کل دستگاههای استان البرز در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد ، دکتر «اسدالله حیدری» مدیر کل بهزیستی البرز در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری در خصوص اهتمام جدی همه دستگاههای اجرایی برای مقابله با آسیب های اجتماعی به ویژه در زمینه کاهش طلاق و افزایش تحکیم بنیان خانواده بهزیستی بعنوان دستگاه اصلی و متولی این امر اظهار داشت :  اقدامات نسبتا قوی در استان البرز توسط اداره کل بهزیستی انجام شده است.

دکتر حیدری افزود :اورژانس اجتماعی برنامه ایست  تلفیقی از مداخله در بحران فردی ، خانوادگی و اجتماعی ( مرکز اورژانس اجتماعی ، خط تلفن اورژانس اجتماعی ۱۲۳ ، تیم سیار اورژانس اجتماعی ، پایگاه خدمات اجتماعی ) بوده که با رویکرد مداخلات فعال با سه ویژگی ۱- تخصصی ۲- بهنگام ۳- در دسترس بودن ، به گروههای آسیب دیده و در معرض آسیب خدمات ارائه می نماید.

وی ادامه داد: تمامی شهرستان های استان ( کرج،نظرآباد،فردیس،ساوجبلاغ،اشتهارد) دارای اورژانس اجتماعی در سطوح مختلف هستند.

-تعداد تماسها در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷

-با خط ۱۲۳ : ۳۵۵۷ مورد

-خدمات تیم سیار : ۹۵۵ مورد

-مداخله در بحران : ۴۸۴ مورد

-پایگاه خدمات اجتماعی : ۹۹۴۳ مورد 

و لازم به توضیح است خدمات این پایگاهها برای همه مردم منطقه است بمنظور اصلاح محیط زندگی.

دکتر حیدری به خدماتی چون :

- ایجاد امکانات فرهنگی ، بهداشتی و ... در منطقه .

-در نه ماهه  سال جاری تعداد ۱۹۰۷ پرونده در مرکز اورژانس اجتماعی تشکیل شد که ۴۹۶ مورد آن مربوط به کودک آزاری با ۲۶ درصد ۷۴ مورد خودکشی با ۴درصد و ۱۸۸ مورد سایر ، اشاره داشت.

دکتر اسدالله حیدری مدیرکل بهزیستی البرز در ادامه افزود : استان البرز با ۵۸۰۰ کیلومترمربع مساحت ، کوچکترین استان کشور و در عین حال چهارمین استان پر جمعیت کشور که اغلب مهاجر از سایر استانها با خرده فرهنگ ها ،گویش ها از کل ایران که ایران کوچک در استان البرز نام گرفته است افرادی با قومیت های مختلف از کرد ، لر ، لک ،بلوچ ، ترک و فارس و.... در کنار هم زندگی میکنند تشکیل خانواده میدهند که بی شک این تنوع فرهنگی در ازدواج ها می تواند موثر بوده و نیاز به آگاه سازی زوجین در زمینه های مختلف دارد تا گامی در کاهش آسیب های مربوط به خانواده و کمک به استحکام خانواده باشد اگر چه سایر عوامل آسیب زا در بنیان خانواده نظیر مسائل اقتصادی زوجین ( اشتغال بیماری های جسمی و روحی ، اعتیاد و.... را نیز باید مورد توجه تام قرار داد. ) . 

وی اظهار داشت : اقدامات و نوآوری های بهزیستی استان البرز و شرکای کاری در زمینه اجرای طرح جامع چند دستگاهی آموزش نیز صورت گرفته که میتوان به برخی از آنها اشاره کرد :حین عقد تحت عنوان تدیبر زندگی از بهمن ماه ۹۵ به صورت رسمی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی( مراکزبهداشت ) ،دادگستری ،بهزیستی، سازمان ورزش وجوانان، پلیس فتا و حوزه علمیه ، اجرا شد و تمامی افرادی در مرحله ثبت عقد رسمی هستند جهت ارائه گواهی بهداشت به دفاتر ثبت عقد ملزم به گذراندن این دوره شدند. ( در شش ماهه نخست سال جاری ۱۴۸۹۱ نفر در این دوره ها شرکت داشتند. )
• راه اندازی اولین مرکز مشاوره دادگستری تحت نظارت بهزیستی جهت مشاوره تخصصی خانواده و پیش از طلاق و راه اندازی دفاتر مشاوره در کلیه مراکز علمی - کاربردی 
• راه اندازی خط ویژه طلاق در خطوط صدای مشاور ۱۴۸۰
• تهیه و تدوین پیش نویس طرح جامع کنترل و کاهش طلاق
راه اندازی نشست های تخصصی جلسات انجمن ازدواج و خانواده  بمنظور توسعه شبکه مدرسین با هدف ساماندهی و گسترش فعالیتهای حوزه ازدواج و خانواده و توان افزایی مشاورین و مدرسین در راستای از سرگیری فعالیت های انجمن ازدواج و خانواده تحت نظارت بهزیستی استان البرز، با دعوت از ارگان ها و دستگاه های مرتبط و مراکز مشاوره دولتی و غیر دولتی و موسسات مردم نهاد تحت نظارت بهزیستی استان و راه اندازی مرکز مداخله در خانواده بمنظور کاهش طلاق.
• برگزاری کارگاه های تربیت مدرس در زمینه آموزش پیش از ازدواج و آموزش زندگی خانوادگی و تربیت مشاور طلاق.

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: در ابتدای سال ۹۵ استان البرز در تقسیمات آسیب طلاق در رتبه دوم کشور پس از تهران قرار داشت و پس از دو سال بنظر می رسد مجموع اقدامات انجام شده در توسط اداره کل بهزیستی و ارگان های همکار و معین استان البرز در رتبه دهم قرار گرفته است. 

وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع آموزش پیش از ازدواج و تاثیر مطلوب آموزش های در افزایش آگاهی افراد پیش از انتخاب و در جریان آن و در نهایت پیشگیری و کاهش طلاق خدمات آموزشی متعددی در محلات، مراکز مشاوره غیر دولتی و مراکز سلامت روان محلی ، موسسات مردم نهاد تحت نظارت بهزیستی و آموزش در ادارات و ارگانهای متقاضی آموزش که که در نه ماهه نخست سال جاری ۲۵۹۹۰در این جلسات و کارگاه ها آموزش دیده اند.

مدیرکل بهزیستی البرز اشاره کرد:نظر به اهمیت تحکیم بنیان نهاد خانواده به عنوان رکن اساسی جامعه و به منظور اجرای طرح پیشگیری و کاهش طلاق و عوارض ناشی از آن، با هدف افزایش رضایتمندی و پایداری روابط خانوادگی و افزایش دسترسی عموم شهروندان به خدمات آموزشی پیشگیرانه ، طرح آموزش مهارت های زندگی خانوادگی که شامل بهبود و افزایش آگاهی ، اطلاعات و مهارتهایی که با توجه به نقش محوری خانواده و افزایش رضایتمندی و پایداری خانواده ها شکل می گیرد انجام پذیرفته است که در نه ماهه نخست سال جاری تعداد کل نفرات آموزش دیده در کارگاه ها و جلسات آموزشی مهارت های زندگی خانوادگی ۶۷۲۳ نفر در سطح استان است.

دکتر حیدری به عملکرد نه ماهه اول سال ۹۷ حوزه امور اجتماعی در خصوص کنترل و کاهش طلاق اشاره کرد وگفت : ارائه خدمات روانی اجتماعی به زوجین متقاضی طلاق از مهمترین فعالیت ها در این حوزه است و با توجه به خدمات ارائه شده در مراکز کاهش طلاق حوزه اجتماعی در کلیه شهرستانهای تابعه طی شش ماهه اول سال جاری ۴۱۳۰ نفر جهت دریافت خدمات به متخصصین سازمان بهزیستی مراجعه نموده اند که علاوه بر خدمات تخصصی مددکاری , روانشناسی و حقوقی , حمایتهای مالی جهت توانمند سازی این افراد صورت گرفته است .

وی در پایان گفت : انجام مداخلات مددکاری اجتماعی در مراقبت از خانواده و طلاق و با عنایت به اقدام در راستای آموزش ۴ کلینیک مددکاری اجتماعی متخصص در سطح استان به میزان (۶۰۰ ساعت آموزش تخصصی و انجام فرایند کارورزی تحت نظر اساتید مجرب ) به ۳۰۰ نفر و بیش از ۷۰۰ جلسه خدمات رایگان مشاوره ارائه شده است.

در این جلسه پس از گزارش مدیرکل بهزیستی استان البرز در زمینه آسیبهای اجتماعی دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ضمن معرفی خدمات اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی برای حاضرین و نقش آن در کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی از خدمات تخصصی سازمان بهزیستی و همچنین بهزیستی البرز تقدیر و تشکر ویژه به عمل آورد.

.
عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 299683
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18093168 تعداد بازديد زيرپورتال: 307258 اين زيرپورتال امروز: 395 سایت در امروز: 19759 اين صفحه امروز: 376