banner-behzisti
جمعه 30 فروردين 1398   06:02:20
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/5/14 يكشنبهبا حضور دکتر حیدری مدیرکل بهزیستی استان البرز

نخستین کارگروه تخصصی ازدواج و طلاق در سال جاری برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز : صبح روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۷/۵/۱۴  نخستین جلسه کارگروه تخصصی ازدواج و طلاق با عنایت به اهمیت پیشبرد برنامه های تحکیم بنیان نظام خانواده و پیشگیری وکاهش از طلاق در راستای طرح تقسیم کارملی جهت کنترل وکاهش آسیب های اجتماعی بویژه طلاق ، باحضور " دکتر اسدالله حیدری " مدیر کل بهزیستی استان البرز ، "دکتر مهدی جوهری " معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل البرز و مسئولین و کارشناسان دستگاههای اجرایی مرتبط در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار گردید.
دکتر " اسدالله حیدری " مدیر کل بهزیستی البرز در سخنانی اظهار داشت : نظر به اهمیت تحکیم بنیان نهاد خانواده به عنوان رکن اساسی جامعه و به منظور اجرای طرح پیشگیری و کاهش طلاق و عوارض ناشی از آن، با هدف افزایش رضایتمندی و پایداری روابط خانوادگی و افزایش دسترسی عموم شهروندان به خدمات آموزشی پیشگیرانه ،طرح  آموزش مهارت های زندگی خانوادگی که شامل بهبود و افزایش اگاهی ، اطلاعات و مهارتهایی که با توجه به نقش محوری خانواده و افزایش رضایتمندی و پایداری خانواده ها شکل می گیرد انجام پذیرفته است که در سال ۱۳۹۶ به تعداد ۱۵ هزار نفر توسط اداره کل بهزیستی استان البرز  آموزش های مهارت های زندگی و آموزش خانواده در حین و پیش از ازدواج انجام پذیرفت و در سه ماهه نخست سال جاری تعداد کل نفرات آموزش دیده در کارگاه ها وجلسات آموزشی مهارت های زندگی خانوادگی ۱۷۳۴ نفر در سطح استان است. 
سال گذشته ۱۵۸۶۰ مورد ازدواج درالبرز ثبت شد و در این مدت ۶۳۱۱ مورد طلاق به ثبت رسید.
وی ادامه داد: براساس نرخ جمعیتی در کرج و ساوجبلاغ به ترتیب شاهد بیشترین میزان ازدواج هستیم.
دکتر حیدری گفت: در سه ماه نخست امسال  ۳۵۴۰ ازدواج و ۱۲۰۰ مورد طلاق در البرز ثبت شده است.
مدیرکل بهزیستی استان البرز اظهار داشت : امسال ۶۰۴۱ نفر از آموزش های لازم پیش از ازدواج در البرز بهره مند شدند.
دکتر حیدری افزود: بسیاری از افراد به حقوق و تکالیف خود آشنایی ندارند ۱۵درصد افراد در پنج سال اول زندگی و  ۶ درصد به دلیل عدم مسئولیت پذیری طلاق می گیرند که این موارد از نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: براساس آمار مرکز مداخلات حوزه اجتماعی حدود ۴۱ درصد مراجعان به این مرکز در ۱۰ سال  ابتدای زندگی طلاق می گیرند.

  خانواده رکن اساسی جامعه ی انسانی است و به عنوان یکی از نهادهای بنیادی و سازنده اجتماعات بشری است و نقش بسزایی در رشد و تربیت افراد جامعه و توسعه و تقویت ارزش های والای انسانی دارد.

    اهمیت پرداختن به موضوع «تحکیم بنیان خانواده»، ریشه در اهمیت نهاد خانواده دارد. نهاد مقدس خانواده، رکن بنیادین اجتماع بشری و محمل فرهنگ های گوناگون است تا آن جا که سعادت و شقاوت امت ها، مرهون رشادت و ضلالت خانواده می باشد. اولین شرط داشتن جامعه ای سالم و پویا، سلامت و پایداری خانواده است.

   گرچه قدمت خانواده به پیدایش انسان می‌رسد، اما کارکرد اساسی خانواده یعنی ادامه نسل انسان، به وسیله ازدواج تأمین می‌گردد و با توجه به اینکه ازدواج مقدمه تشکیل خانواده است، بنابراین نهاد ازدواج مقدم بر خانواده خواهد بود. ازدواج نیز مانند خانواده دارای اصول و ضوابط معینی است که از یکسو دارای ریشه‌های تاریخی مربوط به شرایط اجتماعی و محیطی بوده و از سوی دیگر متکی بر هنجارهای دینی است که از طرف خداوند تعیین گردیده است. به عقیده بسیاری از جامعه شناسان، ازدواج به عنوان بخشی از نهاد خانواده تلقی می‌شود. چرا که خانواده با ازدواج شروع می‌شود و بدون وجود ازدواج، خانواده مفهوم چندان روشنی نخواهد داشت. از اینروست که اغلب مطالعات مربوط به ازدواج نیز در حیطه خانواده صورت می‌گیرد .
بدون تردید ازدواج یکی از مهمترین پدیده‌های اجتماعی – زیستی و فرهنگی مربوط به جامعه و انسان محسوب می‌شود. این پدیده‌ها موجب تغییرات اساسی در خانواده گردیده و منجر به پیدایش خانواده‌های تازه‌ای می‌گردد.

    در واقع استواری بنیان خانواده یکی از پیش شرط‌های موفقیت و پیشرفت جوامع محسوب می‌شود، چرا که با توجه به تعالیم انسان ساز اسلام، خانواده به منزله یکی از ارکان اصلی رفع نیازهای اجتماعی، زیستی و فرهنگی انسان محسوب می‌شود و سلامت روانی و جسمانی و عاطفی فرد از یک سو و تأمین اجتماعی فرد از طریق سازمانی نظیر خانواده، تضمین کننده سلامت روانی و اجتماعی جامعه نیز خواهد بود.
"دکتر حیدری " اضافه کرد : بر اساس 
قانون برنامه پنجم ساله ششم  توسعه که سازمان بهزیستی را مکلف بر تقویت و تحکیم جامعه‌ای خانواده‌محور و تقویت و تحکیم و تعالی خانواده و پیشگیری و کاهش آسیبهای اجتماعی به ویژه طلاق می کند .

در ادامه این نشست " دکتر مهدی جوهری " معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل البرز گفت : خانواده نهاد امنی است که شخصیت انسان در آن شکل می گیرد گرچه امروزه به واسطه گذر از زندگی سنتی به مدرن ، آسیب های فراوانی متوجه این کانون گرم شده است .
اینکه خانواده ها فقط به برآورده شدن نیازهای زیستی و اولیه فرزندان جوان خود توجه کرده و نسبت به نیازهای اجتماعی و ارتباطات آنان بی تفاوت هستند، شاید سرمنشاء بسیاری از مشکلات باشد. طلاق اگر چه پایانی بر یک زندگی مشترک محسوب می شود اما شاید پیامدهای این برش زندگی کمتر از دوران اختلاف ها نباشد.آثار شوم این پدیده زمانی خودنمایی می کند که پای فرزندانی در زندگی مشترک باشد و آسیب های بیشتری متوجه آینده آنان کند.اگر چه برخی طلاق ها از سر ناچاری یا به علت اعتیاد و آسیب جدی هریک از والدین ثبت می شود اما گاهی مسائل جزیی و پیش پا افتاده، مسیر ناکامی را برای زندگی مشترک رقم می زند ، موضوعی که اگر با پادرمیانی مشاوران و آگاهی بخشی حل و فصل نشود، دامنه آسیب های آن حتی به محیط اجتماع هم کشانده خواهد شد.برخی طلاق را آسیب نمی دادند و آن را حاصل شکاف بین نسلی فرض می کنند یا به عبارتی گذر از زندگی سنتی به زندگی مدرن تلقی می کنند.
طلاق با هر شکل و پیش فرضی ذهنی و اجتماعی باشد، تبعاتی برای زندگی فردی و اجتماعی در پی دارد که بدترین حالت آن رها شدن فرزندان در دامان آسیب های اخلاقی و اجتماعی است و در این وضعیت نمی توان آینده خوبی برای محیط پیرامونی متصور شد و شاید دامنه این آسیب ها به کانون گرم خانواده های با نشاط هم کشانده شود.جدایی پدر و مادر علاوه بر سرگردانی فرزندان سبب آسیب های اجتماعی و روانی بسیار درجامعه می شود که کارشناسان براین باورزند که ازدواج آگاهانه و تحکیم بنیان از راه های پیشگیری از پدیده شوم جدایی است.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز افزود : امروز دستگاه قضایی البرز در مقایسه با سایر استان ها در حوزه طلاق متفاوت عمل می کند.
"  دکترجوهری" افزود: برهمین اساس پرونده های تقاضای طلاق در مراکز مشاوره فردیس و کرج پیش از ثبت الکترونیکی مورد سنجش تیم روانشناسی قرار می گیرد.
وی ادامه داد: کاهش طلاق درسال های اخیر ناشی از اقدامات موثر در پیشگیری و آموزش است که باید توجه بیشتری به آن داشت و همچنین خاطرنشان کرد: البرز درسال ۱۳۹۵ رتبه پنج کشوری را در طلاق داشت و درسال ۱۳۹۶ این رتبه به  ۱۰ رسید.

دراین نشست مصوب شد که زوج های در آستانه طلاق به مراکز مشاوره اجتماعی و بهزیستی اعزام شوند.
آنطور که کارشناسان امور اجتماعی تاکید دارند ، ازدواج آگاهانه با کمک گرفتن از مراکز مشاوره اجتماعی می تواند در داشتن زندگی موفق تاثیر گذار واقع شود هر چند که ممکن است در مسیر زندگی برخی آسیب ها، ادامه زندگی مشترک را مختل کند لیکن در هر صورت نقش مشاوره در پیشگیری و کاهش آسیب ها تاثیر گذار است.
پیشگیری از طلاق می تواند به پویایی زندگی خانوادگی کمک کند و تربیت نسل های خوبی برای آینده رقم بزند.

.
عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 317748
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18869466 تعداد بازديد زيرپورتال: 325601 اين زيرپورتال امروز: 183 سایت در امروز: 7328 اين صفحه امروز: 164