banner-behzisti
جمعه 30 فروردين 1398   06:05:13
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/5/14 يكشنبهبه میزبانی بهزیستی استان البرز برگزار شد

کارگاه تخصصی اجرای طرح واحد مدیریت مورد معتادان در حال بهبودی  ویژه کارشناسان سراسر کشور

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز : امروز شنبه مورخ ۹۷/۵/۱۳ نشست توجیهی و کارگاه تخصصی" اجرای طرح واحد مدیریت مورد معتادان در حال بهبودی"  ویژه کارشناسان سراسر کشور به میزبانی استان البرز در مجتمع دشت بهشت با حضور دکتر «اسدلله حیدری » مدیرکل بهزیستی استان البرز، دکتر« فاطمه عباسی » معاون توسعه پیشگیری بهزیستی کشور ، دکتر «فرید براتی» معاون پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور ، برگزار شد.

تحقیقات نشان داده است بسیاری از افرادی که وارد برنامه های درمانی اعتیاد می شوند، مشکلاتشان منحصر به اعتیاد نمی شود . افراد درگیر سوء مصرف مواد و الكل با مشکلات سلامت و بهداشت روانی بیشتری نسبت به دیگر افراد جامعه مواجه هستند. این مسئله بروی افراد تأثیر می گذارد. مراجعانی که وارد برنامه های درمانی می شوند اغلب با مشکلاتی از قبیل نیاز به خدمات پزشکی، مشکلات روحی و روانی، مشکلات قانونی، اسكان، اشتغال، آشفتگی خانواده و روابط اجتماعی روبرو هستند. اما متاسفانه در اکثر مراکز درمانی، درمان تنها معطوف به قطع مصرف می باشد و فرد در این مراکز یک یا چند دوره قطع مصرف را تجربه کرده و بدون هیچ اقدامی در سایر جنبه های فردی، خانوادگی و اجتماعی زندگی وی، از درمان خارج می شود . 
به همین دلیل ما شاهد افزایش میزان لغزش و عود در بیمارانی هستیم که دوره های درمانی مختلفی را طی کرده اند. بررسی ها حاکی از آن است، زمانی که خدمات درمانی متناسب با نیازهای خاص مراجعان تعیین و طراحی می شوند نتایج درمانی بهبود می یابند. با توجه به این تعریف از «بهبودی» خدمات مدیریت مورد اهمیت و جایگاه ویژه ای در برنامه های درمان، بازتوانی و کاهش آسیب اعتیاد دارا می باشند. 
این مداخله می تواند به عنوان یک مکمل برای برنامه های درمانی سنتی مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی مدیریت مورد به عنوان یک رویکرد هماهنگ کننده برای پاسخ به نیازهای سلامت، مصرف مواد، سلامت روان، خدمات اجتماعی، ارتباط مراجعان با خدمات مناسب و تعیین نیازهای خاص آن ها به منظور رسیدن به هدف هایشان تعریف می شود. خدمات مدیریت مورد دارای اصول مشخصی از قبیل مراجع محوری و متناسب با نیازهای هر مراجع؛ رویکردی عملگرا؛ انعطاف پذير؛ حساس به شرایط فرهنگی، اجتماع محور و همراه با حمایت یابی هستند. در کشور ما، عليرغم بهره مندی سالیانه جمعیت چند صد هزار نفری از خدمات درمان، بازتوانی و کاهش آسیب اعتیاد، متأسفانه عدم وجود خدمات حمایتی برای پاسخ به نیازهای خاص هر مراجع، این خطر را ایجاد کرده است که کاربری مراکز درمانی و کاهش آسیب ازبازتوانی» به «نگهداری» تبدیل شود. همانگونه که تحقیقات مختلف بر تأثيرات موفق خدمات مدیریت مورد در برنامه های درمانی اعتیاد اشاره کرده اند، خلاء وجود خدمات مدیریت مورد در برنامه های درمانی، بازتوانی و کاهش آسیب اعتیاد در کشور ما بیش از پیش احساس می شود. به همین منظور ضرورت دارد این خدمات در تمامی مراکز مرتبط با سوء مصرف کنندگان مواد از پیشگیری تا درمان و توانمندسازی مورد توجه و استفاده قرار گیرند. به خصوص استفاده از این خدمات در مراکزی تحت عنوان مراکز پس از ترخیص می باشد که ارائه این خدمات می تواند به کاهش میزان لغزش و عود در میان سوءمصرف کنندگان ترخيصی از مراکز درمان کمک نماید.

دکتر" اسدالله حیدری " مدیر کل بهزیستی استان البرز ضمن خوشامد گویی به میهمانان و تشکر از برگزاری این کارگاه توسط واحد پیشگیری اظهار داشت: مدیریت مورد بخصوص در زمینه آسیبهای اجتماعی از قبیل "اعتیاد" و حمایت های پس از خروج از بیماری از مهمترین مسائلیست که تا به امروز متاسفانه به آن پرداخته نشده و امیدوارم این نشست شروع خوبی برای یک کار اجرایی و موثر باشد بعنوان یکی از حلقه های موثر در زنجیره درمان اعتیاد وامیدوارم بتوانیم از این کارگاه تخصصی که با حضور اساتیدی چون دکتر براتی و دیگر همکاران متخصص در این زمینه ها که در راستای تحقق کاهش آسیب های اجتماعی خصوصا درمان اعتیاد که از برترین اهداف سازمان بهزیستی است بهره کافی را ببریم.بحث مدیریت مورد یکی از کارهایی است که در برنامه روتین در برنامه مددکاران باید وجود داشته باشد ولی احساس میکنم در حوزه مددکاری اجتماعی از این ظرفیت بزرگ و سرمایه انسانی در سازمان تا کنون چندان خوب استفاده نشده و پیشنهاد بنده آماده سازی مقدمات اجرای این برنامه فراهم شود و تمام زوایای برنامه دیده شود.

مدیرکل بهزیستی استان البرز افزود: مبحث تخصصی مدیریت مورد مزایای بسیار خوبی دارد و امروز ما در استان هایی این مدیریت مورد را داشته ایم اما نه بصورت مدون و مستمر و باید در جهت هرچه بهتر انجام شدن این برنامه در مددکاری اجتماعی کوشید.

دکتر حیدری در پایان اشاره کرد :حمایت های بسیار جدی تر نیاز داریم و باید همه مسائل دیده شود برای مدیریت مورد و حمایت های همه جانبه از کسانی که آسیب هایی دیده اند ، صورت پذیرد و بخصوص در زمینه اعتیاد افراد نیاز به حضور کارشناسان مددکار اجتماعی کنار خود دارند.

.
عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 317789
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18869553 تعداد بازديد زيرپورتال: 325643 اين زيرپورتال امروز: 224 سایت در امروز: 7415 اين صفحه امروز: 205