banner-behzisti
چهارشنبه 29 اسفند 1397   01:18:44
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/4/14 پنجشنبهبا هدف پیشگیری و درمان اعتیاد

اجرای طرح دادگاه درمان مدار برای ساماندهی معتادان متجاهر در استان البرز

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز : طرح دادگاه درمان مدار برای ساماندهی معتادان متجاهر در استان البرز و بصورت پایلوت با حضور "دکتر حیدری "مدیر کل بهزیستی استان البرز ، "دکتر جوهری " معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز ، "دکتر اسدبیگی " و "مژگان رضا زاده " معاون امورفرهنگی و پیشگیری بهزیستی البرز برگزار شد.
مساله‌ی اعتیاد یکی از معضلات پیچیده‌ی دنیای امروزی است که تاکنون  در راستای مبارزه با آن تئوری‌‌ها و طرح‌‌های بسیاری مطرح شده است. در همین راستا، تئوری‌ جدیدی که در این زمینه اهمیت زیادی دارد و در عمل نیز به موفقیت‌هایی دست پیدا کرده است، طرح مبارزه با اعتیاد از طریق «مدل دادگاه درمان‌مدار» می‌باشد

دکتر " اسدالله حیدری " مدیرکل بهزیستی البرز  از اجرای آزمایشی طرح دادگاه درمان مدار برای ساماندهی معتادان متجاهر در شش استان خبر داد و افزود:این طرح در تهران، البرز، قزوین ، یزد، گیلان و سیستان و بلوچستان اجرا می شود.
دکتر حیدری خاطرنشان کرد: در این طرح برای درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر از الگوی دادگاه درمان مدار  "Drugcourt "  استفاده می شود که در اجرای آن ، اصل بر ترک و توانمندسازی همزمان گذاشته شده است.
دکتر حیدری با بیان این که در طرح ساماندهی معتادان بی خانمان ، افراد دارای اعتیاد مبتنی بر اصول دقیق علمی ، شناسایی و افراد دارای اعتیاد بی خانمان و بی سرپرست ، غربالگری دقیقی
می شوند، افزود: معتادان بی خانمان شناسایی شده به بخش‌های مختلف مراکز بهزیستی ارجاع داده می شوند تا الگوی درمان آنان در مراکز اقامتی ، سرپایی و کاهش آسیب ، پیگیری شود. همچنین مراقبت های بعد از درمان هم پیگیری خواهد شد هم برای فرد و هم برای تحت حمایت قرار دادن خانواده فرد بیمار.
وی تصریح کرد: این طرح ، با مشارکت مستقیم قوه قضائیه، ستاد مبارزه با مواد مخدر ، وزارتخانه های کشور و بهداشت اجرا می شود.
در ادامه " دکتر جوهری"  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز اظهار داشت : در استان البرز چند مطلب به عنوان آسیب جدی مطرح است: سرقت، ایراد ضرب و جرح ، اعتیاد و آسیب طلاق که این 4 موضوع به شدت نهاد خانواده و اجتماع را تهدید می‌کند.
در حوزه معاونت اجتماعی کار ما آسیب‌شناسی و علت‌شناسی است. مباحثی به عنوان علت اصلی و غایی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. در جرم سرقت که به عنوان جرم اول استان  البرز می باشد، علت اصلی بیکاری است که دولتمردان باید به فکر این مسئله باشند و همچنین خود مردم، که باید گفت فرهنگ کار و اشتغال مورد غفلت واقع شده است. عامل دیگر سرقت، اعتیاد است؛ اکثر معتادین نیز سابقه سرقت دارند، عدم تربیت ایرانی و اسلامی عامل دیگر سرقت می‌باشد. علت اصلی اعتیاد در بحث مشکلات رفتاری و روحی به لحاظ همان عدم تربیت است و بیکاری و عوامل بیرونی و محیطی از عوامل دیگر اعتیاد است.

"جوهری " تصریح کرد: ما همیشه یک اشتباه تاکتیکی می‌کنیم و مباحث آسیب‌ها را به مباحث اقتصادی گره می‌زنیم در حالیکه اگر اینگونه باشد، دیگر معتاد شاغل و تحصیلکرده نداریم و معتادین باید فقط از قشر فقرا باشند در حالیکه اینگونه نیست و در همه اقشار معتاد داریم.

وی تصریح کرد: در حوزه اعتیاد و ماده 16 (مراقبت بعد از خروج معتادان) اقدامات مؤثری انجام دادیم. ماده 16 این ظرفیت را ایجاد کرده که به شکل درمانی و باز اجتماعی کردن به مسئله اعتیاد نگاه کنیم.

دکتر جوهری در جمع بندی سخنان خود به نکاتی اشاره کرد که در حال حاضر جامعه از کمبود آن رنج می برد:

1- کمرنگ شدن فرهنگ گذشت در جامعه   2- به‌ روز نبودن مباحث تربیتی.
بــا توجه به تجربه ی موفق قریب به ســی ســاله ی تشــکیل نهاد دادگاه درمان مدار، امید اســت در ایران نیــز این امکان با همکاری سازمانهای ذیربط ، سیاســتگذاری منسجم و یکپارچه و حمایت اقتصادی کافی فراهم گردد و بدین وسیله بتوان در ریشه کن کردن این بلای خانمانسوز، بهتر و مفیدتر مداخله کرد.

.
عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 298025
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18003017 تعداد بازديد زيرپورتال: 305567 اين زيرپورتال امروز: 84 سایت در امروز: 1397 اين صفحه امروز: 66